Breg Universal Absorbent Socks
$137.75
- Absorbs oil-based, water-based and most aggressive chemical fluids
- Features a tough, spunbond polypropylene skin for immediate wicking action
- Durable hand-sewn seams won’t tear or shred even under the toughest conditions.
- A green product, hand-filled with pre-consumer recycled polypropylene
- Can be wrung out and incinerated with low ash content
Buy More, Save More
Description
Tough, flexible, thirsty and economical Universal Socks
Designed to tackle two jobs at once, the Universal Sock easily wraps around leaky machinery and conforms to uneven surfaces to absorb spills and create a containment barrier. The moldable structure of the sock, continually draws fluid to the center, maximizing its absorption and flexibility. This ergonomic engineering means fewer Socks are needed, helping the environment and your wallet. 40 Socks are provided.
Additional information
| Weight | 41 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 20 × 25 in |
| Color | |
| Absorbent Type | |
| Fluids Absorbed | Oils, Coolants, Solvents , Water & Non Agressive and some Aggresive Fluids |
| Qty Per Case | 40/Case |
| Recycled Content | 99% Pre-Consumer Recycled Polypropylene Filler |
| Absorbency Per | 1.25 gallons |
| Skin Material | Needle Punch Polypropylene |
| Filler | |
| Dimensions | 3" Dia x 48" L |













