Breg Oil Only Mini Socks
$106.69
- Porous spunbond polypropylene skin continually draws oils to the center
- 100% recycled, pre-consumer polypropylene fill locks fluid in,
even when saturated - Strong, hand-sewn ends prevent absorbed fluids from leaking
- Stops leaks or spills from migrating into walkways
- Outer shell is UV resistant up to 12 months
- Impervious to rot, mildew, and temperature
- Lightweight, easy to store, easy to carry, and easy to deploy
Buy More, Save More
Description
Absorb Hydrocarbons & Oil-Based fluids, Indoors & Out.
Hard to reach places are no match for Breg’s Oil Only Mini Sock! At 18” long and 3” wide, the Oil Only Mini Sock can be used virtually anywhere you need a water resistant absorbent. Compact and pliable they are superb for wrapping around pipes and the bases of leaky machinery, indoors and out. They will resist rain, snow and humidity, and can be used longterm to prevent petroleum-based fluids from contaminating drains and groundwater. Will float indefinitely. 30 Mini Socks are provided.
Additional information
| Weight | 10 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 18 × 13 in |
| Color | |
| Absorbent Type | |
| Fluids Absorbed | Oil/Petroleum-based liquids only |
| Qty Per Case | 30/Case |
| Recycled Content | 99% Pre-Consumer Recycled Polypropylene Filler |
| Absorbency | 12.8 gallon per case |
| Absorbency Per | 1.61 gal. per sock |
| Skin Material | Needle Punch Polypropylene |
| Filler | |
| Dimensions | 3" Dia x 18" L |






