Breg Oil Only Jumbo Sock
$91.60
- Porous spun-bond polypropylene skin continually draws oils to the center
- 100% recycled, pre-consumer polypropylene fill locks fluid in,
even when saturated - Strong, hand-sewn ends prevent absorbed fluids from leaking
- Stops leaks or spills from migrating into walkways
- Outer shell is UV resistant up to 12 months
- Impervious to rot, mildew, and temperature
- Lightweight, easy to store, easy to carry, and easy to deploy
Buy More, Save More
Description
Absorb Hydrocarbons & Oil-Based fluids, Indoors & Out.
The Oil Only Jumbo Sock provides 10-feet of oil spill containment while keeping out water, rain, and snow, they float indefinitely. The length is perfect for creating a dike, tackling large oil spills that threaten to pollute work areas, storm drains and the environment. They can also be used on loading docks to confine spills or in drainage ditches to absorb contaminated runoff. Much like its smaller counterparts, the Oil Only Jumbo Sock is long and pliable, designed for a customizable fit. 4 Socks are provided.
Additional information
| Weight | 9 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 19 × 14 in |
| Color | |
| Absorbent Type | |
| Fluids Absorbed | Oil/Petroleum-based liquids only |
| Qty Per Case | 4/Case |
| Recycled Content | 99% Pre-Consumer Recycled Polypropylene Filler |
| Absorbency | 23 gallons per case |
| Absorbency Per | 5.76 gallons per pillow |
| Skin Material | Needle Punch Polypropylene |
| Filler | |
| Dimensions | 4" Dia x 10' L |












