Breg Oil Only Absorbent Socks
$74.15
- Porous spunbond polypropylene skin continually draws oils to the center
- 100% recycled, pre-consumer polypropylene fill locks fluid in,
even when saturated - Strong, hand-sewn ends prevent absorbed fluids from leaking
- Features loops for easy retrieval
- Outer shell is UV resistant up to 12 months
- Impervious to rot, mildew, and temperature
- Lightweight, easy to store, easy to carry, and easy to deploy
Buy More, Save More
Description
Absorb Hydrocarbons & Oil-Based fluids, Indoors & Out.
Oil Only Socks are 3” wide x 48” long and pliant, designed for a customizable fit. They are superb for wrapping around pipes and the bases of leaky machinery, indoors and out. Placed exactly where you need it, an Oil Only Sock will resist rain, snow and humidity, so it can be used long-term to prevent petroleum-based fluids from contaminating drains and groundwater. By only absorbing hydrocarbons and other oil based fluids, this sock repel water and float indefinitely. 12 Socks are provided.
Additional information
| Weight | 12 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 11 × 16 in |
| Color | |
| Absorbent Type | |
| Fluids Absorbed | Oil/Petroleum-based liquids only |
| Qty Per Case | 12/Case |
| Recycled Content | 99% Pre-Consumer Recycled Polypropylene Filler |
| Absorbency | 12.9 gallons per case |
| Absorbency Per | 1.07 gallons per sock |
| Skin Material | Needle Punch Polypropylene |
| Filler | |
| Dimensions | 3" Dia x 48" L |













