Breg Oil Only Absorbent Dinky Socks
$72.90
- Hand-sewn seams and ends won’t tear or shred even under the toughest conditions
- Strong, durable, hand sewn ends prevent absorbed fluids from leaking out
- Can be wrung out making disposal safer and easier
- Approved for incinerability with a very low ash content
Description
Absorb Hydrocarbons & Oil-Based fluids, Indoors & Out
Dinky Oil Only Socks Measures 1.5” x 15″, the perfect for wells and those really tight spots to tackle any type of oil-based leak. Placed exactly where you need it, an Oil Only Sock will resist rain, snow and humidity, so it can be used longterm to prevent petroleum based fluids from contaminating drains and groundwater. By only absorbing hydrocarbons and other oil based fluids, this sock repels water and floats indefinitely. 30 Socks are provided.
Additional information
| Weight | 10 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 11 × 16 in |
| Color | |
| Absorbent Type | |
| Fluids Absorbed | Oil/Petroleum-based liquids only |
| Qty Per Case | 30/Case |
| Recycled Content | 99% Pre-Consumer Recycled Polypropylene Filler |
| Absorbency | 6.4 Gallons |
| Absorbency Per | 27 oz |
| Skin Material | Needle Punch Polypropylene |
| Filler | |
| Dimensions | 1.5" Dia x 15" L |






