Breg HazMat Absorbent Jumbo Socks
$137.35
- Absorbs chemicals, acids and bases
- Flexible construction makes them easily molded around spills
- Hand-stuffed to ensure fill is evenly distributed
- Hand-sewn seams and ends won’t tear or shred even under the toughest conditions
- Approved for incinerability with a very low ash content
Description
Specially treated to absorb highly concentrated acids, bases and aggressive chemicals.
These HazMAT absorbents feature the toughest skins on the market and can stand up to toxic fluid including hydrofluoric acid. Thirsty Spunbond polypropylene skin continually draws fluid to the center. The recycled 100% polypropylene fill has been treated with surfactant to keep hazardous fluids totally contained. Easily surround hazardous spill areas and prevent chemicals from leaking into drains or contaminating ground areas. The flexible, moldable socks easily wrap around the bases of machinery and can also be used as a stop-gap measure to prevent leaks and spills from migrating into walkways. 4 Socks are provided.
Additional information
| Weight | 12 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 19 × 14 in |
| Color | |
| Absorbent Type | |
| Fluids Absorbed | Aggressive Chemicals, Acids & Corrosive Fluids. Including Hydrofluoric Acid |
| Qty Per Case | 4/Case |
| Recycled Content | 99% Pre-Consumer Recycled Polypropylene Filler |
| Absorbency | 12 gallons per case |
| Absorbency Per | 3 gallons |
| Skin Material | Needle Punch Polypropylene |
| Filler | |
| Dimensions | 4" Dia x 10' L |






