Breg Basic Absorbent Socks
$45.53
- Absorbs just about any non-aggressive chemical or water-based fluid
- Sops up 2x as much fluid as meltdown polypropylene
- Features a tough, needle-punched polypropylene skin for immediate wicking action
- A green product, hand-filled with pre-consumer recycled cellulose
- Durable hand-sewn seams won’t tear or shred
Buy More, Save More
Description
Flexible Basic Socks absorb and contain
Designed to tackle two jobs at once, the Basic Sock wraps around leaky machinery to absorb spills and create a containment barrier. The moldable structure of the sock, continually draws fluid to the center, maximizing its absorption and flexibility. This ergonomic engineering means fewer Socks are needed, helping the environment and your wallet. 12 Socks are provided.
Additional information
| Weight | 12 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 11 × 16 in |
| Color | |
| Absorbent Type | |
| Fluids Absorbed | Oils, Coolants, Solvents & Water |
| Qty Per Case | 12/Case |
| Recycled Content | No |
| Absorbency | 15 gallons |
| Absorbency Per | 1.25 gallons |
| Skin Material | Needle Punch Polypropylene |
| Filler | |
| Dimensions | 3" Dia x 48" L |









