Breg Basic Absorbent Mini-Socks
$70.19
- Absorbs just about any non-aggressive chemical or water-based fluid
- Sops up 2x as much fluid as meltdown polypropylene
- Features a tough, needle-punched polypropylene skin for immediate wicking action
- A green product, hand-filled with pre-consumer recycled cellulose
- Durable hand-sewn seams won’t tear or shred
Buy More, Save More
Description
Absorbs just about any non-aggressive chemical or water-based fluid.
Hard to reach places are no match for Breg’s Basic Mini Sock! At 18” long and 3” wide, the Basic Mini Sock can be used virtually anywhere you need a spill contained or absorbed. Compact and pliable they are superb for wrapping around pipes and the bases of leaky machinery. 30 Mini Socks are provided.
Additional information
| Weight | 10 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 19 × 14 in |
| Color | |
| Absorbent Type | |
| Fluids Absorbed | Oils, Coolants, Solvents & Water |
| Qty Per Case | 30/Case |
| Recycled Content | 99% Mixture of Pre-Consumer Recycled Cellulose Filler |
| Absorbency | 13 gallons per case |
| Absorbency Per | .43 gallons per sock |
| Skin Material | Needle Punch Polypropylene |
| Filler | |
| Dimensions | 3" Dia x 18" L |






