Breg Universal Pillows
$111.18
- Hand-filled with recycled pre-consumer polypropylene
- Durable hand-sewn seams won’t tear or shred
- Absorbs: oil-based, water-based and non-aggressive fluids
- Soft, flexible and very thirsty will fit into tight spaces
- Approved for incineration with very low ash content
- Compartmentalized design allows for filler to stay evenly distributed
Buy More, Save More
Description
Rugged, 100% polypropylene skin and filler combination makes them ideal for multiple maintenance, repair and operational uses in different facility areas because the high-absorbency capacity keeps them on the job longer. This makes them a better overall value because fewer products are needed for clean ups with less waste, and lower disposal costs, after the job is done.
Additional information
| Weight | 17 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 16 × 23 in |
| Color | |
| Absorbency | 27.5 gallons |
| Absorbency Per | 1.7 gallons |
| Qty Per Case | 16/Case |
| Recycled Content | 99% Pre-Consumer Recycled Polypropylene Filler |
| Absorbent Type | |
| Fluids Absorbed | Oils, Coolants, Solvents , Water & Non Agressive and some Aggresive Fluids |
| Skin Material | Needle Punch Polypropylene |
| Filler | |
| Dimensions | 17" W x 17" L |











