Breg Oil Only Pillows
$115.36
- Soft and flexible, will fit into tight spaces
- Hand-sewn seams won’t tear or shred even under the toughest conditions
- Absorbs oil-based fluids, repels water and will float indefinitely
- Hand-sewn loops make them easy to retrieve
- Hand-filled with 100% recycled, pre-consumer polypropylene
- Three-section pocket design provide better absorption and keeps fluids contained
- Approved for incineration with very low ash content
Buy More, Save More
Description
Soaks up oil spills on land, in tanks, or on open waters.
These extra-tough pillows are designed to catch large amounts oil-based fluids. The Spunbond polypropylene skin continually draws spills to the center while the highly absorbent fill locks fluid in. Soft, flexible and very thirsty, the larger surface area of the pillow provides faster “sucking” action. Constructed of specialized polypropylene, they’re unaffected by temperature and impervious to rot and mildew. Ideal for outdoor use in any kind of weather because they repel rain, snow and humidity.
Additional information
| Weight | 17 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 16 × 23 in |
| Color | |
| Absorbency | 21.6 gallons per case |
| Absorbency Per | 1.35 gallons per pillow |
| Qty Per Case | 16/Case |
| Recycled Content | 99% Pre-Consumer Recycled Polypropylene Filler |
| Absorbent Type | |
| Fluids Absorbed | Oil/Petroleum-based liquids only |
| Skin Material | Needle Punch Polypropylene |
| Filler | |
| Dimensions | 17" W x 17" L |







