Breg Oil Only Mini Pillows
$92.97
- Soft and flexible, will fit into tight spaces
- Hand-sewn seams won’t tear or shred even under the toughest conditions
- Absorbs oil-based fluids, repels water and will float indefinitely
- Hand-sewn loops make them easy to retrieve
- Hand-filled with 100% recycled, pre-consumer polypropylene
- Approved for incineration with very low ash content
Buy More, Save More
Description
Soaks up oil spills on land, in tanks, or on open waters.
These compact Pillows are designed for use in tighter spaces under machines and in other cramped spots. The Spunbond polypropylene skin continually draws spills to the center while the highly absorbent fill locks fluid in. Constructed of specialized polypropylene they’re unaffected by temperature and impervious to rot and mildew. Ideal for outdoor use in any kind of weather because they repel rain, snow and humidity.
Can be used as a refill for the Mini Pillow-In-A-Pan.
Additional information
| Weight | 10 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21 × 23 × 13 in |
| Color | |
| Absorbency | 12 gallons per case |
| Absorbency Per | .5 gallon per pillow |
| Qty Per Case | 30/Case |
| Recycled Content | 99% Pre-Consumer Recycled Polypropylene Filler |
| Absorbent Type | |
| Fluids Absorbed | Oil/Petroleum-based liquids only |
| Skin Material | Needle Punch Polypropylene |
| Filler | |
| Dimensions | 10" W x 10" L |











