Breg HazMat Mini Pillows
$83.28
- Absorbs chemicals, acids and bases
- High absorbency means fewer products are needed to do the job
- Lightweight, easy to store, easy to carry, and easy to deploy
- Hand-sewn seams and ends won’t tear or shred even under the toughest conditions
- Approved for incinerability with a very low ash content
Buy More, Save More
Description
Compact HazMat Pillows engineered to safely catch and absorb aggressive fluids dripping from a single point.
Breg’s HazMAT pillows feature recycled, 100% Polypropylene fill which has been treated with surfactant to ensure it will not react to corrosive fluids. Flexible, Spunbond polypropylene cover provides a larger surface area for faster “sucking” action. The skin and filler combination is so tough, these products can be wrung out for safer, easier disposal. Pillows feature hand-sewn loops that make them easy to retrieve from machines, pipes and hoses.
Additional information
| Weight | 10 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21 × 23 × 13 in |
| Color | |
| Absorbency | 9.1 gallons |
| Absorbency Per | 38.4 oz |
| Qty Per Case | 30/Case |
| Recycled Content | No |
| Absorbent Type | |
| Fluids Absorbed | Aggressive Chemicals, Acids & Corrosive Fluids. Including Hydrofluoric Acid |
| Skin Material | Needle Punch Polypropylene |
| Filler | |
| Dimensions | 10" W x 10" L |








