Breg Basic Pillow-in-a-Pan
$103.36
- Un-slotted pan to keep drips from floor
- Soft and flexible, will fit into tight spaces
- Hand-sewn seams won’t tear or shred even under the toughest conditions
- Absorbs water based fluids and non-aggressive chemicals
- Hand-sewn loops make them easy to retrieve
- Approved for incineration with very low ash content
Buy More, Save More
Description
A great all-purpose absorbent for catching leaks and cleaning up drips.
These compact Pillows are designed for use in tighter spaces under machines and in other cramped spots. The Spunbond polypropylene skin continually draws spills to the center while the highly absorbent fill locks fluid in. The reusable pan protects underlying surfaces by creating a barrier between the floor or ground when the Mini Pillow becomes saturated.
Additional information
| Weight | 12 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 19 × 14 in |
| Color | |
| Absorbency | 12 gallons per case |
| Absorbency Per | .8 gallons |
| Qty Per Case | 20 Pillows 10 Pans/Case |
| Recycled Content | No |
| Absorbent Type | |
| Fluids Absorbed | Oils, Coolants, Solvents & Water |
| Skin Material | Needle Punch Polypropylene |
| Filler | |
| Dimensions | 10" W x 10" L |






