Breg Basic Mini Pillows
$69.11
- Hand-filled with recycled preconsumer cellulose.
- Durable hand-sewn seams won’t tear or shred.
- Designed for tighter spaces and as a refill for the Mini Pillow-In-A-Pan.
- Eco-friendly, economical and highly absorbent.
- Natural fiber construction is engineered to “suck up” twice as much fluid than meltblown polypropylene.
Buy More, Save More
Description
A great all-purpose absorbent for plant maintenance
Breg’s soft, flexible and very thirsty, Basic Pillows quickly absorb just about any non-aggressive chemical or water-based fluid. The larger surface area provides faster “sucking” action and contains larger spills. Pillows are easy to retrieve and can be wedged into tight spaces or hard-to-reach areas like sumps and catch basins. Pillows can be incinerated after use to reduce waste or for fuels blending
Additional information
| Weight | 13 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21 × 23 × 13 in |
| Color | |
| Absorbency | 24 Gallons |
| Absorbency Per | .6 Gallons per Pillow |
| Qty Per Case | 30/Case |
| Recycled Content | 99% Mixture of Pre-Consumer Recycled Cellulose Filler |
| Absorbent Type | |
| Fluids Absorbed | Oils, Coolants, Solvents & Water |
| Skin Material | Needle Punch Polypropylene |
| Filler | |
| Dimensions | 10" W x 10" L |












