Breg Basic Absorbent Pillows
$85.23
- Hand-filled with recycled pre-consumer cellulose.
- Durable hand-sewn seams won’t tear or shred.
- Fill is evenly distributed and won’t shift with handling.
- Eco-friendly, economical and highly absorbent.
- Natural fiber construction is engineered to “suck up” twice as much fluid than meltblown polypropylene.
Buy More, Save More
Description
A great all-purpose absorbent for plant maintenance
Breg’s soft, flexible and very thirsty, Basic Pillows quickly absorb just about any non-aggressive chemical or water-based fluid. The larger surface area provides faster “sucking” action while the three-section pocket design keeps fluids contained. Pillows are easy to retrieve and can be wedged into tight spaces or hard-to-reach areas like sumps and catch basins.
Additional information
| Weight | 18 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 16 × 23 in |
| Color | |
| Absorbency | 28 gallons |
| Qty Per Case | 16/Case |
| Recycled Content | 99% Mixture of Pre-Consumer Recycled Cellulose Filler |
| Absorbent Type | |
| Fluids Absorbed | Oils, Coolants, Solvents & Water |
| Skin Material | Needle Punch Polypropylene |
| Filler | |
| Dimensions | 17" W x 17" L |









