Breg Universal Ultra Pad
$114.90
- Made of tough Spunbond and fine fiber polypropylene the dimpling provides two separate surface textures.
- One side is slick and abrasion resistant while the other side is soft and super absorbent.
- When slightly saturated it takes on a gripping characteristic for added durability.
- Absorbs everything from water to petroleum and some chemical-based fluids.
Buy More, Save More
Description
The Versatile Ultra Pad can be used for virtually any in-plant maintenance application.
Made of tough Spunbond and fine fiber polypropylene the dimpling provides two separate surface textures. One side is slick and abrasion resistant while the other side is soft and super absorbent. Once it’s slightly saturated it takes on a gripping characteristic for added durability. Absorbs everything from water to petroleum and some chemical-based fluids.
Additional information
| Weight | 13 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 20 × 17 in |
| Fluids Absorbed | Oils, Coolants, Solvents , Water & Non Agressive and some Aggresive Fluids |
| Absorbent Type | |
| Qty Per Case | 100/Case |
| Absorbency Per | 39.68 oz |
| Recycled Content | No |
| Absorbency | 31 gallons |
| Perforated | |
| Dimpled | |
| Static Resistant | |
| Mat Weight | |
| Dimensions | 15" W x 19" L |
| Material |










