Breg Universal Top Mops
$91.29
- Absorbs and retains oils, coolants, solvents and water
- Features a precut hole for bung fittings
- Fine fiber construction reduces linting and is extremely durable
- Dimpled polypropylene skin speeds the wicking action
- Gray color hides grime and spills
Buy More, Save More
Description
The perfect clean-up solution for absorbing drum-top drips and leaks.
Breg’s Universal Top Mops are die cut to fit nearly any 55 gallon drum dispenser and feature a pre-cut hole for bung fittings. Designed to absorb some aggressive and all non-aggressive fluids that drip or spill when filling drums. The fine fiber construction reduces linting and has a high degree of durability. Heavyweight construction of this Universal product is built to last, sustaining all pump and dispensation spills.
Additional information
| Weight | 4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 24 × 5 in |
| Color | |
| Fluids Absorbed | Oils, Coolants, Solvents , Water & Non Agressive and some Aggresive Fluids |
| Absorbent Type | |
| Qty Per Case | 25/Case |
| Absorbency Per | 38.4 oz |
| Recycled Content | No |
| Absorbency | 7.5 gallons |
| Perforated | |
| Dimpled | |
| Static Resistant | |
| Mat Weight | |
| Dimensions | 22" Dia |
| Material |












