Breg Universal Pads
$80.85
- Absorbs both non-aggressive fluids and most aggressive fluids
- 3-ply meltblown polypropylene provides strength and durability to these pads as well as reducing lint
- Dimpled for added durability and to reduce linting
- Perforated to help reduce waste – use only what you need
- Top and bottom layers grip the floor and secure it for safer walking
- Super-strong absorbent for rugged applications
Buy More, Save More
Description
Our top universal absorbent for all-purpose maintenance
These 15” x 19” Pads are a multi-purpose sorbent with the look and performance of a premium product. Made of 100% polypropylene absorbent fibers, they quickly grab fluids and bring them into the center of the mat. Durable 3-ply meltblown polypropylene construction makes it stronger and reduces lint. The dimples provide fast wicking action. Ideal for industrial applications where resistance to foot traffic is a must.
Additional information
| Weight | 14 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 16 × 17 in |
| Fluids Absorbed | Oils, Coolants, Solvents , Water & Non Agressive and some Aggresive Fluids |
| Absorbent Type | |
| Qty Per Case | 100/Case |
| Absorbency Per | 26.24 oz |
| Recycled Content | No |
| Absorbency | 20.5 gallons |
| Perforated | |
| Dimpled | |
| Static Resistant | |
| Mat Weight | |
| Dimensions | 15" W x 19" L |
| Material |







