Breg Universal Pads
$108.15
- Absorbs both non-aggressive fluids and most aggressive fluids
- 3-ply meltblown polypropylene provides strength and durability to these pads as well as reducing lint
- Dimpled for added durability and to reduce linting
- Perforated to help reduce waste – use only what you need
- Top and bottom layers grip the floor and secure it for safer walking
- Super-strong absorbent for rugged applications
Buy More, Save More
Description
Contractor grade Meltblown Polypropylene provides high absorbency for Oil Only clean-ups on land or water.
Our most popular absorbent for all-purpose maintenance. Durable 3-ply meltblown polypropylene construction makes it stronger and reduces lint. The dimples provide fast wicking action. Ideal for industrial applications where resistance to foot traffic is a must.
Additional information
| Weight | 15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 16 × 13 in |
| Fluids Absorbed | Oils, Coolants, Solvents , Water & Non Agressive and some Aggresive Fluids |
| Absorbent Type | |
| Qty Per Case | 100/Case |
| Absorbency Per | 33.28 oz |
| Recycled Content | No |
| Absorbency | 26 gallons |
| Perforated | |
| Dimpled | |
| Static Resistant | |
| Mat Weight | |
| Dimensions | 15" W x 19" L |
| Material |







