Breg Universal Economy Pads
$69.50
- Absorbs both non-aggressive fluids and most aggressive fluids
- Single-ply meltblown polypropylene grabs fluids and brings them into the center
- Dimpled for added durability and reduced linting.
- Perforated to help reduce waste by using only what you need
- Non-abrasive performance makes it perfect for wipe down applications
Buy More, Save More
Description
Economical, General Purpose Maintenance Pads.
These versatile, general purpose absorbents provide the performance of a premium product at a price that fits your budget. Use them for wiping up drips and leaks or soaking up spills. Single-ply meltblown polypropylene grabs fluids and brings them into the center. while a unique technology provides improved absorption and strength without the extra weight.
Additional information
| Weight | 10 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 20 × 17 in |
| Color | |
| Fluids Absorbed | Oils, Coolants, Solvents , Water & Non Agressive and some Aggresive Fluids |
| Absorbent Type | |
| Qty Per Case | 100/Case |
| Absorbency Per | 35.84 oz |
| Recycled Content | No |
| Absorbency | 28 gallons |
| Perforated | |
| Dimpled | |
| Static Resistant | |
| Mat Weight | |
| Dimensions | 15" W x 19" L |
| Material |











