Breg Rhino Rug Industrial Roll
$185.13
- Ideal for high-traffic areas, the dark grey color hides dirty footprints
- Handles hydrocarbons, water-based chemicals, oil and most aggressive fluids
- Eliminates slippery areas for a safer work environment
- Can be cut to fit in, under, or around machinery and other hard to reach places
Description
Designed for high traffic areas where there’s a need for clean and safe work floors and walkways.
Tough Industrial Rugs are made of durable, needle-punched polypropylene fibers that will not tear or fall apart in high traffic areas. Economical and low linting, use them to reduce the tracking of industrial fluids from the plant floor to office areas.
Additional information
| Weight | 33 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 16 × 37 in |
| Fluids Absorbed | Oils, Coolants, Solvents , Water & Non Agressive and some Aggresive Fluids |
| Absorbent Type | |
| Qty Per Case | 1/Case |
| Absorbency Per | 45 gallons |
| Recycled Content | No |
| Absorbency | 45 gallons |
| Perforated | |
| Dimpled | |
| Static Resistant | |
| Mat Weight | |
| Dimensions | 36" W x 200' L |
| Material |






