Breg Rag Rug Matting Industrial Roll
$124.80
- Provides good footing, masks dirt and absorbs spills
- Ideal for maintenance, repair, and industrial environments
- Can be cut to fit in, under, or around machinery and other hard to reach places
- Eliminates slippery areas for a safer work environment
- Premium surface protection during renovation work
Description
Economical rug for use in high traffic areas including aisles and walkways.
Easy on the budget, Rag Rug Matting is made from recycled cotton and polyester fibers. Use them in high-traffic areas to absorb common industrial and non-aggressive fluids including oil, water-based and solvent liquids.
Additional information
| Weight | 35 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 19 × 37 in |
| Fluids Absorbed | Oils, Coolants, Solvents , Water & Non Agressive and some Aggresive Fluids |
| Absorbent Type | |
| Qty Per Case | 1/Case |
| Absorbency Per | 55 gallons |
| Recycled Content | Recycled Cotton and Polyester |
| Absorbency | 55 gallons |
| Perforated | |
| Dimpled | |
| Static Resistant | |
| Mat Weight | |
| Dimensions | 36" W x 150' L |
| Material |






