Breg Barrier Rug Industrial Roll
$128.52
- Needle-punched polypropylene is durable for high traffic areas and eliminates slippery areas and unsightly tracking
- Tear resistant and will not curl or buckle
- Absorbs water, oil, or chemicals
- Barrier backed for heavy foot or forklift traffic in aisles and walkways
- Can be cut to fit in, under, or around machinery and other hard to reach places
Description
Barrier backed for heavy foot or forklift traffic in aisles and walkways
A practical, inexpensive solution for slippery, sticky leaks and spills along high foot traffic areas in aisles and walkways. Tough and absorbent, this rug is made of needle-punched polypropylene with a non-skid, leak-proof backing. Helps prevent the tracking of industrial fluids from the plant floor into office areas.
Additional information
| Weight | 13 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9 × 9 × 37 in |
| Color | |
| Fluids Absorbed | Oils, Coolants, Solvents , Water & Non Agressive and some Aggresive Fluids |
| Absorbent Type | |
| Qty Per Case | 100/Case |
| Absorbency Per | 12 gallons |
| Recycled Content | No |
| Absorbency | 12 gallons |
| Perforated | |
| Dimpled | |
| Static Resistant | |
| Mat Weight | |
| Dimensions | 36" W x 50' L |
| Material |






