Breg Oil Only Ultra Pad
$98.60
- 2 Pads in 1
- Absorbs oil-based fluids while repelling water
- Super strong, 3-ply construction with 2 different coverstocks
- One side is slick and abrasion resistant while the other side is soft and super absorbent
- Floats indefinitely even when saturated with oil
Buy More, Save More
Description
Versatile MRO UltraPads can be used for virtually any in-plant maintenance application
Made of tough Spunbond and Fine Fiber polypropylene, this pad provides two separate surface textures that can be used for multiple applications. One side is slick and abrasion resistant while the other side is soft and super absorbent. Once it’s slightly saturated it takes on a gripping characteristic for added durability. Designed to absorb hydrocarbon-based fluids such as oil, gasoline, diesel, hydraulic fluids, solvents, and other non-water soluble fluids.
Additional information
| Weight | 12 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 16 × 16 in |
| Color | |
| Fluids Absorbed | Oil/Petroleum-based liquids only |
| Absorbent Type | |
| Qty Per Case | 100/Case |
| Absorbency Per | 27.14 oz |
| Recycled Content | No |
| Absorbency | 21.2 gallons |
| Perforated | |
| Dimpled | |
| Static Resistant | |
| Mat Weight | |
| Dimensions | 15" W x 19" L |
| Material |





