Breg Oil Only Top Mops
$85.22
- Absorbs and retains oil based fluids and hydrocarbons
- Features a precut hole for bung fittings
- Fine fiber construction reduces linting and is extremely durable
- Dimpled polypropylene skin speeds the wicking action
- Repels water indefinitely, will not rot or mildew
Buy More, Save More
Description
The perfect clean-up solution for absorbing drum-top drips and leaks.
Breg’s Oil Only Top Mops are die cut to fit nearly any 55 gallon drum dispenser and feature a pre-cut hole for bung fittings. Designed to absorb all oil and petroleum based fluids that drip or spill when filling drums. The fine fiber construction reduces linting and has a high degree of durability. Heavyweight construction of this Oil Only product is built to last, sustaining all pump and dispensation spills.
Additional information
| Weight | 4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 24 × 4 in |
| Color | |
| Fluids Absorbed | Oil/Petroleum-based liquids only |
| Absorbent Type | |
| Qty Per Case | 25/Case |
| Absorbency Per | 38.4 oz |
| Recycled Content | No |
| Absorbency | 7.5 gallons |
| Perforated | |
| Dimpled | |
| Static Resistant | |
| Mat Weight | |
| Dimensions | 22" Dia |
| Material |









