Breg Oil Only Economy Pads – Medium
$73.03
- Absorbs oil-based fluids while repelling water
- Economical single-ply meltblown polypropylene construction
- Lightweight and absorbent, sturdy enough to be reused until saturated
- Floats indefinitely even when saturated with oil
- Non-abrasive performance makes it perfect for wipe down applications
Buy More, Save More
Description
Contractor grade Meltblown Polypropylene provides high absorbency for Oil Only clean-ups on land or water.
These 15”x19”, economical, all-purpose pads are engineered for greater absorbency and strength. Rugged, single-ply meltblown polypropylene draws hydrocarbon-based fluids into the center of the pad and locks it in. The lightweight construction helps lower your solid waste disposal costs and the extra strength makes them easy to wring out and reuse. Available in light, medium and heavy thicknesses.
Additional information
| Weight | 12 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 20 × 17 in |
| Fluids Absorbed | Oil/Petroleum-based liquids only |
| Absorbent Type | |
| Qty Per Case | 100/Case |
| Absorbency Per | 35.84 oz |
| Recycled Content | No |
| Absorbency | 28 gallons |
| Perforated | |
| Dimpled | |
| Static Resistant | |
| Mat Weight | |
| Dimensions | 15" W x 19" L |
| Material |
















