Breg Oil Only Economy Pads – Light
$67.32
- Made using contractor grade polypropylene
- Absorbs oil-based fluids while repelling water
- Economical single-ply meltblown polypropylene construction
- Floats indefinitely even when saturated with oil
Buy More, Save More
Description
Contractor grade Meltblown Polypropylene provides high absorbency for Oil Only clean-ups on land or water.
These 15”x19”, economical, all-purpose pads and rolls are engineered for greater absorbency and strength. Rugged, single-ply meltblown polypropylene draws hydrocarbon-based fluids into the center of the pad or roll and locks it in. The 1-ply construction helps lower your solid waste disposal costs.
Additional information
| Weight | 16 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 20 × 15 in |
| Color | |
| Fluids Absorbed | Oil/Petroleum-based liquids only |
| Absorbent Type | |
| Qty Per Case | 200/Case |
| Absorbency Per | .25 oz. per pad |
| Recycled Content | No |
| Absorbency | 51 gallon per bail |
| Perforated | |
| Dimpled | |
| Static Resistant | |
| Mat Weight | |
| Dimensions | 15" W x 19" L |
| Material |















