Breg Oil Only Economy King Pads
$147.70
- Absorbs oil-based fluids while repelling water
- Economical single-ply meltblown polypropylene construction
- Lightweight and absorbent, sturdy enough to be reused until saturated
- Floats indefinitely even when saturated with oil
- Non-abrasive performance makes it perfect for wipe down applications.
Buy More, Save More
Description
Contractor grade Meltblown Polypropylene provides high absorbency for Oil Only clean-ups on land or water.
These large 30”x36”, economical, all-purpose king-sized pads are engineered with a fiborous texture for greater absorbency and strength. Rugged, double weight meltblown polypropylene draws hydrocarbon-based fluids into the center of the pad and locks it in.
Additional information
| Weight | 23 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31 × 37 × 10 in |
| Color | |
| Fluids Absorbed | Oil/Petroleum-based liquids only |
| Absorbent Type | |
| Qty Per Case | 50/Case |
| Absorbency Per | 1.02 gal. per pad |
| Recycled Content | No |
| Absorbency | 51 gallon per bail |
| Perforated | |
| Dimpled | |
| Static Resistant | |
| Mat Weight | |
| Dimensions | 30" W x 36" L |
| Material |










