Breg HazMat Absorbent Pads
$88.00
- Designed to handle most common industrial fluids and aggressive fluids such as acids and caustics
- High absorbency allows for reduced consumption during cleanups
- Yellow color signals caution and allows for proper disposal of hazardous chemicals
- Made of 100% Polypropylene
- Dimpled for added durability and to reduce linting
Buy More, Save More
Description
Reduce The Cost And Liability Of Any Spill
These 15” x 19” Economy Pads are a multi-purpose sorbent with the look and performance of a premium product! Made of 100% polypropylene absorbent fibers, they quickly grab fluids and bring them into the center of the mat. These Single Weight Pads will absorb non-aggressive fluids such as water, inks, coolants, anti-freeze, hydraulic fluids, paint, transformer oil, alcohol and diesel fuel as well as nearly every type of aggressive chemicals and fluids like hydroflouric acid, solvents and caustics. These pads are dimpled.
Additional information
| Weight | 11 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 20 × 17 in |
| Color | |
| Fluids Absorbed | Aggressive Chemicals, Acids & Corrosive Fluids. Including Hydrofluoric Acid |
| Absorbent Type | |
| Qty Per Case | 200/Case |
| Absorbency Per | 18 oz |
| Recycled Content | 99% Pre-Consumer Recycled Polypropylene Filler |
| Absorbency | 28 gallons |
| Perforated | |
| Dimpled | |
| Static Resistant | |
| Mat Weight | |
| Dimensions | 15" W x 19" L |
| Material |










