Breg Oil Only Water Broom
$157.69
- PVC-coated skin that stands up to UV rays over long periods of time.
- For added strength and durability, a nylon rope runs the entire 10-foot length.
- Rope loops are constructed for easy retrieval and towing.
- Hand-sewn seams won’t tear or shred even under the toughest conditions.
- Approved for incinerability with a very low ash content.
Description
Engineered for strength yet lightweight, easy to maneuver and easy to retrieve.
Breg’s Oil Only Water Broom features a PVC-coated skin that stands up to UV rays and other weather challenges. Use them for long-term deployment on ponds, across outfalls, discharge systems, storm drains or other problem areas. Unique male/female couplings connect to form any length you need while preventing gapping. The recycled polypropylene fill locks in hydrocarbons while repelling water.
Additional information
| Weight | 12 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 20 × 13 in |
| Color | |
| Absorbent Type | |
| Fluids Absorbed | Oil/Petroleum-based liquids only |
| Qty Per Case | 2/Case |
| Recycled Content | No |
| Absorbency | 16 gallons |
| Absorbency Per | 8 gallons |
| Skin Material | PVC Mesh |
| Filler | |
| Dimensions | 5" Dia x 10' L |











