Breg Oil Only Bilge Booms
$119.03
- Absorbs petroleum-based fluids while repelling water.
- Tough, durable double skin for better absorbency.
- 100% recycled, pre-consumer polypropylene fill locks fluid in, even when saturated
- Hand-sewn seams and won’t tear or shred even under the toughest conditions.
- End rope loops are constructed for easy retrieval.
- Impervious to rot, mildew, and temperature
- Approved for incinerability with a very low ash content.
Buy More, Save More
Description
Compact and thirsty absorbs up to 1 gallon of oil-based fluid from hard to reach places like bilges and sumps
The Bilge Boom is constructed with a durable double-skin casing for faster wicking action and superior absorbency. Compact 19-inch length makes it ideal for sumps and bilges because it fits into difficult to reach places to absorb diesel fuel, engine oil, gasoline, transmission fluids and other petroleum-based fluids. Don’t let the size fool you – the Bilge Boom’s thirsty polypropylene fill can absorb up to one-gallon of oil. 10 booms are provided.
Additional information
| Weight | 14 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21 × 23 × 13 in |
| Color | |
| Absorbent Type | |
| Fluids Absorbed | Oil/Petroleum-based liquids only |
| Qty Per Case | 10/case |
| Recycled Content | 99% Pre-Consumer Recycled Polypropylene Filler |
| Absorbency | 10 gallons per case |
| Absorbency Per | 1 gallon per boom |
| Skin Material | Needle Punch Polypropylene |
| Filler | |
| Dimensions | 4" Dia x 19" L |











