Breg Oil Only Absorbent Booms 8″ Dia
$190.38
- Features a polypropylene mesh outer casing that resists snags and debris
- A tough, spunbond inner skin is designed for faster wicking action
- 100% recycled, pre-consumer polypropylene fill locks fluid in, even when saturated
- A cord runs the entire 10-foot length, for added strength and durability
- Heavy-duty snaps and rings are designed for connecting Booms to form any length and quick retrieval
- Impervious to rot, mildew, and temperature
- Lightweight, easy to store, easy to carry, and easy to deploy
Buy More, Save More
Description
The rugged, easy-to-deploy Oil Only Boom handles emergencies on land or open water.
At 8 inches wide and 10 feet long, this large scale absorbent can be used to surround and contain spills on lakes, rivers, streams and shorelines. Engineered for greater oil-spill absorbency, the Boom continues to float even when fully saturated, repelling rain, snow, and humidity. The double skin construction and the rugged material used will not tear, shred or shed filler under the toughest conditions, all the while locking in high quantities of oils and hydrocarbons. 4 Booms are provided.
Additional information
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28 × 28 × 26 in |
| Color | |
| Absorbent Type | |
| Fluids Absorbed | Oil/Petroleum-based liquids only |
| Qty Per Case | 4/Case |
| Recycled Content | 99% Pre-Consumer Recycled Polypropylene Filler |
| Absorbency | 56 gallons |
| Absorbency Per | 14 gallons |
| Skin Material | Needle Punch Polypropylene |
| Filler | |
| Dimensions | 8" Dia x 10' L |












